Psychoterapia online

Czym jest psychoterapia online

Postęp technologiczny dociera do wszystkich aspektów życia społeczeństwa. Polskie Badania Internetu wskazują, że z sieci korzysta około 27,4 mln Polaków. Terapeuci, psychologowie coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje nam technologia, aby dotrzeć do swoich potencjalnych klientów.

Czym jest psychoterapia online

Postęp technologiczny dociera do wszystkich aspektów życia społeczeństwa. Polskie Badania Internetu wskazują, że z sieci korzysta około 27,4 mln Polaków (dane na dzień 10.10.2018). W 2017 roku 82% polskich gospodarstw miało dostęp do Internetu. Online robimy zakupy, płacimy rachunki, uczymy się, pracujemy, kontaktujemy ze światem, relaksujemy, a nawet leczymy. W zasadzie każda aktywność człowieka może zostać wykonana lub zaspokojona za pośrednictwem Internetu. Dlaczego nie miałoby to dotyczyć terapii?

Terapeuci, psychologowie coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje nam technologia, aby dotrzeć do swoich potencjalnych klientów.

Forma pisemna

Przeciętny człowiek kilka razy w ciągu dnia komunikuje się przez sms’y czy aplikacje typu Messenger, Whatsapp. Komunikacja werbalna, mimo, że stanowi tylko część całego przekazu kierowanego od nadawcy do odbiorcy, pozwala na bycie w ciągłej łączności, mimo odległości dzielącej rozmówców. Brak dźwięku oraz obrazu rekompensowany jest za pomocą emotikonów, czyli ideogramów pozwalających na wyrażanie emocji. Wiele dostępnych aplikacji może zostać wykorzystana do prowadzenia sesji. Poza wspomnianymi wcześniej można spotkać się z możliwością odbycia “pisanej” konsultacji za pośrednictwem e-mail, czatu Skype, czy choćby Messengera.

Forma dźwiękowa

Rozmowy telefoniczne cieszą się ogromną popularnością. Spowodowane jest to możliwością pozostania w kontakcie mimo odległości dzielących rozmówców. Brak bezpośredniej wzajemnej obserwacji daje poczucie swobody, bezpieczeństwa. Efektem tego jest większa ekspresja całej gamy emocji. Rozmowa pozwala także na ocenę spójności przedstawianych treści z ładunkiem emocjonalnym. Poza możliwością odbycia sesji via telefon, na rynku często spotykana jest rozmowa głosowa przez Skype bez włączonej kamery.

Forma audiowizualna

Najbardziej zbliżona do typowej formy odbywania sesji. Na ekranie monitora widzimy naszego rozmówcę, jego mimikę, gestykulację, jego reakcje na poruszane treści. Co ważne,  Klient przebywa w przestrzeni będącej dla niego komfortową, nie musi opuszczać domu, by spotkać się z terapeutą. Jednocześnie może go obserwować, widzieć jego komunikaty niewerbalne budujące poczucie bezpieczeństwa, akceptacji w kontakcie. Poza oczywistą możliwością odbywania sesji dzięki Skype, możliwe jest także rozmawianie za pomocą telekonferencji w telefonie.

Nurt prowadzenia terapii online dotarł do Polski już jakiś czas temu. Klienci coraz chętniej zgłaszają się po pomoc do specjalistów, którzy udzielają sesji za pośrednictwem technologii.

Terapia prowadzona w ten nowoczesny sposób jednakże wymaga od terapeuty pewnych umiejętności. Bezdyskusyjnie niezbędna jest znajomość obsługi programów umożliwiających kontakt. Ponadto bardziej niż w typowej formie terapii liczyć się będzie elastyczne podejście do klienta. Każdy ma swój unikalny sposób wysławiania się, ale też pisania. To, w połączeniu z trendami panującymi w Internecie, slangiem oraz brakiem obrazu (w dwóch pierwszych opisanych formach) może być ogromnym wyzwaniem w trakcie pracy. Jednakże ta forma pomocy niesie za sobą też wiele perspektyw, pomysłów, inspiracji do dalszej pracy i rozwoju osobistego.

Mindu - psychoterapia online | pomoc psychologa przez Internet
Uzyskaj pomoc psychologiczną przez czat tekstowy, rozmowę audio lub wideo. Bez wychodzenia z domu. Bez instalowania niepotrzebnych aplikacji.