Psychoterapia online

Zalety i wady psychoterapii online

Zarówno każdy nurt psychoterapeutyczny, jak i każdy terapeuta ma swoje konkretne zalety, jakie może wykorzystać w pracy, jak i wady, które będą mu osiągnięcie celu utrudniać. Dla jednego pacjenta płeć czy wiek terapeuty będzie sprawą kluczową, dla innego istotny będzie odpowiedni wystrój gabinetu.

Zalety i wady psychoterapii online

Zarówno każdy nurt psychoterapeutyczny, jak i każdy terapeuta ma swoje konkretne zalety, jakie może wykorzystać w pracy, jak i wady, które będą mu osiągnięcie celu utrudniać. Dla jednego pacjenta płeć czy wiek terapeuty będzie sprawą kluczową, dla innego odpowiedni wystrój gabinetu okaże się kwestią, która pozwoli mu swobodnie otworzyć się i zbliżyć do trudnych spraw. Również poszczególne formy prowadzenia sesji terapeutycznych będą niosły za sobą szereg korzyści oraz zagrożeń. Na przeciw klientom, którzy nie mogą docierać do gabinetu swojego terapeuty regularnie, na czas wychodzą coraz liczniej specjaliści, którzy umożliwiają odbycie spotkania z wykorzystaniem technologii.


Zalety

Anonimowość

Klienci, szczególnie Ci wrażliwi na aprobatę społeczną niejednokrotnie czują zażenowanie, wstyd kiedy rozmawiają o sprawach trudnych czy nie do końca akceptowanych wśród ludzi. Forma udzielania pomocy, gdzie dwie osoby nie siedzą obok siebie, a często też nie widzą się wzajemnie daje klientom większe poczucie swobody, bezpieczeństwa co wpływa na szybkość budowania relacji, otwierania się i pokonywania oporu.

Dostępność

Dla osób będących w kryzysie lub czujących, że bardzo potrzebują pomocy, jednak nie mogą zjawić się w gabinecie psychoterapeutycznym jest to ogromne udogodnienie. Szczególnie dla tych zapracowanych, zajętych prowadzeniem domu, dbaniem o rodzinę, itp którym sam dojazd na sesję zająłby sporo czasu. Tak samo, jak dla tych, którzy emigrują do innego kraju, miasta a nie chcą przerywać procesu terapeutycznego lub obawiają się, że nie mają na tyle umiejętności, by komunikować się z terapeutą w obcym języku.

Aprobata konkretnych grup klientów

Szczególnie młodzi pacjenci bądź osoby, których życie toczy się głównie w Internecie doceniają taką formę udzielania pomocy. Ponadto klienci zwracają uwagę na możliwość wykorzystania Internetu w poszczególnych ćwiczeniach, zadaniach. Stwarza to poczucie nowoczesności, a jednocześnie jest równie skuteczne, co tradycyjne metody.

Rezerwacja terminów

W przypadku wielu terapeutów klient ma dostęp do elektronicznego kalendarza, w którym może zapisać się na sesję o konkretnej godzinie i dacie. Umożliwia to uczestnictwo w terapii tym, którzy prowadzą nieregularny tryb życia, związany np z pracą. Ponadto nie uzależnia klienta od terapeuty poprzez odbywanie sesji zawsze w tym samym dniu i o tej samej porze.

Minimalizacja strachu

Dla osób silnie obawiających się „żywego” kontaktu z terapeutą dobrą opcją jest skorzystanie początkowo z sesji za pośrednictwem telefonu. Taka forma pozwala na wzajemne odbieranie komunikatów w postaci westchnień, ciszy, sposobu modulacji głosu. Klient jednocześnie ma możliwość wchodzenia w kontakt z poczuciem bezpieczeństwa, niewielkim dyskomfortem, a mimo to, ma pewność, że jego rozmówca jest żywym człowiekiem, a nie zaprogramowanym bootem, który wg schematu wysyła mu wiadomości. Niejednokrotnie zdarza się, że klient który odbywa terapię za pośrednictwem Internetu w pewnym momencie prosi o możliwość spotkania się na żywo. Warto uznać to za spory krok do przodu w całym procesie pomagania.

Kontrakt terapeutyczny

Tak jak i podczas stacjonarnej terapii ustala się zasady współpracy obowiązujące obydwie strony, jej cel, warunki, w jakich się odbywa, tak samo można, a wręcz należy takie reguły wyodrębnić stosując nowoczesne sposoby udzielania pomocy. Jest to niezwykle ważne w przypadku klientów, którzy czują, że pomoc online, nie jest regularną formą terapii, a doraźnym działaniem polepszającym samopoczucie, z którego mogą korzystać kiedy, ile i w jakich warunkach chcą.

Kontakt 24/h

Serwisy stworzone, aby połączyć terapeutów i klientów, a także niektórzy indywidualnie pracujący specjaliści proponują możliwość korzystania z doraźnej pomocy o każdej godzinie. Szczególnie istotne i przydatne w sytuacjach kryzysowych, kiedy klient potrzebuje natychmiastowej interwencji czy porady, a niemożliwym jest odbycie typowej sesji.

Mindu - psychoterapia online | pomoc psychologa przez Internet
Uzyskaj pomoc psychologiczną przez czat tekstowy, rozmowę audio lub wideo. Bez wychodzenia z domu. Bez instalowania niepotrzebnych aplikacji.

Wady

Niepewność tego, kto siedzi po drugiej stronie monitora

I choć o udowodnienie kompetencji specjalisty można (i należy) poprosić tak samo, jak podczas wizyty stacjonarnej ludzie zdają się odczuwać większy niepokój w tym zakresie. Z drugiej strony terapeuta również ma prawo mieć wątpliwości co do autentyczności potencjalnego klienta. Niejednokrotnie w mediach pojawiały się reportaże dotyczące tzw ‘ustawek’, czyli konsultacji online dziennikarzy udających pacjenta, a następnie szczegółowo opisujących bądź kopiujących wprost przebieg sesji, co pozwoliło na rozpoznanie konkretnych terapeutów. Tu pojawia się pytanie, które każdy terapeuta powinien sobie zadać jeszcze zanim przystąpi do zawodowego, profesjonalnego pomagania - czy moja wiedza, kompetencje i umiejętności są na tyle duże, by móc zawsze podpisać się jawnie swoim nazwiskiem pod tym to co robię?

Koszty

Mimo, iż obydwie strony oszczędzają w niektórych aspektach, to jednak ważne, by posiadały odpowiedni poziom łącza internetowego czy zasięgu w telefonie. Fakt faktem, współcześnie praktycznie każdy ma dostęp do sieci, jednak na specjaliście szczególnie ciąży odpowiedzialność dopilnowania, aby z jego strony połączenie nigdy nie przerywało, czy żeby był wyraźnie słyszalny przez rozmówcę, co może wiązać się z koniecznością zakupienia nowego telefonu bądź dopłacenia do lepszego łącza internetowego.

Wędrujące po serwerach prywatne i bardzo osobiste dane

Nie słuchając nieco paranoicznych głosów mówiących o tym, że każde nasze posunięcie w Internecie czy każda nasza rozmowa jest nagrywana/monitorowana, warto jednak zadbać o bezpieczeństwo przechowywania i przetwarzania danych osobowych. Wielu klientów boi się skorzystać z terapii online, gdyż ma świadomość, że dostęp do tych informacji będzie mieć także np serwis Skype czy człowiek zarządzający serwerami. Mało realne szanse, że jakiś tam pan zainteresuje się i udostępni przebieg sesji p. Kowalskiego, ale jednak możliwe, prawda? W tym przypadku efektywniejsze wydają się być aplikacje czy portale tworzone stricte do prowadzenia sesji bez pośredników typu Skype, które samodzielnie dbają o bezpieczeństwo czułych danych.

Brak kontaktu wzrokowego

Część z pacjentów będzie mocno zaniepokojona i sceptycznie nastawiona do sesji, podczas której nie może zobaczyć drugiej osoby. Wiele zaburzeń czy trudności w związku ze swoją specyfiką wymaga bezpośredniego kontaktu face to face, a terapia prowadzona za pomocą technologii będzie mniej efektywna. I tu znów ukłon w stronę wiedzy, doświadczenia i etyki zawodowej terapeuty.

Terapia na życzenie

Klienci korzystający z pomocy online czy telefonicznej miewają przeświadczenie, że mogą uzyskać sesje na życzenie, wtedy kiedy tylko poczują się gorzej. A jeśli aktualnie nie czują potrzeby rozmowy przekładają spotkania, której w tej formie wydają się mniej zobowiązujące. Warto poświęcić nieco czasu na ułożenie i zapoznanie klienta z kontraktem i zasadami obowiązującymi także podczas niestacjonarnych sesji, aby w przyszłości uniknąć tej tendencji do nieszanowania czasu specjalisty.

Dystraktory

Typowy przebieg sesji w gabinecie zazwyczaj nie jest zakłócany przez telefony, wbiegające do pomieszczenia dzieci, dzwonek do drzwi czy szum ulicy. Nie jest jednak niemożliwym zapewnienie takich warunków w trakcie pracy z pacjentem poza gabinetem. Tę kwestię także warto uwzględnić w kontrakcie i wspólnie zastanowić się na ile jest to prawdopodobne w przypadku pacjenta oraz czy np rozmowy w kawiarni w tle nie będą przeszkadzały obydwu stronom w skupieniu i otworzeniu się.

Jakość kontaktu

Część specjalistów obawia się, że nie będzie w stanie zbudować odpowiedniej relacji z klientem nie będąc z nim w jednym pomieszczeniu. Istnieje jednak szereg badań, które ukazują, że terapia prowadzona niestacjonarnie nie jest w żadnym wypadku mniej efektywna. Wymaga owszem, większej elastyczności i wiedzy, jednak nie rzutuje na osiąganie zamierzonych celów. O skuteczności tej formy prowadzenia sesji świadczy też poszerzające się grono specjalistów, którzy poza własnych gabinetem udzielają też konsultacji online.

Podejście do prowadzenia terapii w sposób niestacjonarny niesie za sobą wiele możliwości i potencjalnych ścieżek dotarcia do różnych grup społecznych, które z wielu względów nie uczęszczają na typową terapię. Jednocześnie wymaga od terapeuty wyjścia naprzeciw, poszerzenia wiedzy, nieco odwagi i elastyczności. A przede wszystkim odpowiedzialności i rozsądku, gdyż Internet dostarcza klientom nie tylko możliwości uzyskania pomocy, ale również wielu samozwańczych terapeutów, którzy o pomaganiu wiedzy mają niewiele, a to na nas spoczywa obowiązek „naprawiania” wyrządzonych przez nich szkód zarówno w przypadku klienta, jak i ogólnej opinii społeczeństwa.